Helyiség:
(Budapest, Kiscelli u. 78-80 III. em 302 és 307)
Labor neve:
Biogáz kísérleti bemutató terem. (Laborfeladatok ellátására is alkalmas kísérleti bemutatóterem.)
A laboratórium elsősorban - a napjainkban egyik leginkább előtérbe kerülő megújuló energiaforrás - a biogáz előállítás optimalizálásának vizsgálatára alkalmas. A kutatások e témakörben főként a mezőgazdasági hulladék anyagból nyerhető energia gázosítási technológiájának nagy problémáját célozza meg.
A helyiségben különböző szerves anyagok vegyszeres előkezelése, különböző gépészeti berendezésekkel mechanikai aprítása, a kapott vizes szubsztrát fermentálása, illetve a keletkező biogáz analizálása történik. Az egyes köztes állapotokban a keletkezett anyagok kémiai analizálása is biztosítható.
Laborfelelős:
- Bakosné Dr. Diószegi Mónika — Laborvezető
Laboránsok
- Kormos Klaudia (demonstrátor)
- Misi Ádám
A labor célja:
- TDK, OTDK dolgozatok és Szakdolgozatok labormunkáinak támogatása,
- PhD dolgozatok laborfeladatainak megvalósítása,
- K+F+I ipari együttműködés támogatása
- BSc képzésben részt vevő hallgatók Biogáz kutatás és alkalmazás fakultatív tantárgy gyakorlati ismereteinek elsajátítása.
A bemutatóterem (labor) feladatai:
- BSc képzésben részt vevő hallgatók Biogáz kutatás és alkalmazás fakultatív tantárgy gyakorlati óráinak biztosítása,
- TDK, OTDK dolgozat Szakdolgozat laborméréseinek biztosítása.
Eszközök, berendezések
1. Biogáz előállító berendezések
A biogáz előállító berendezések alkalmasak különböző szubsztrátumok (szerves alapanyagok) anaerob lebontására, biogáz előállítására.
1.1 Kereskedelmi forgalomban kapható 3 db Fermac 320-as (360-as) komplex bioreaktor
Fermac 320
1.2 Egyedi fejlesztésű Dupla-falú fermentor
Thermofil és mezofil, szakaszos és folyamatos üzemű anaerob lebomlás biztosítására alkalmas.
Egyedi tervezésű dupla-falú fermentor
1.3 Egyedi fejlesztésű vízfürdős reaktor-blokk
8 db reaktor egység egyidejű mezofil, szakaszos üzemű működésének biztosítására alkalmas úgy, hogy az alapanyag a rothasztása során időszakosan beállított keverése is megoldott.
Egyedi tervezésű, vízfürdő temperálású, keverőrendszerrel ellátott boreaktor-blokk
1.4 Szárítószekrény, mint a szerves anyag hőntartását biztosító berendezés
12 db reaktor egység egyidejű mezofil, szakaszos üzemű működésének biztosítására alkalmas berendezés.
Reaktor egységek inkubálása a szárítószekrényben
2. Alapanyag előkezelő berendezések
A fermentációra váró alapanyagok aprítására, roncsolására, feltárására alkalmas berendezések, melyek célja a nagyobb mennyiségű és/vagy jobb minőségű gázhozam.
2.1 SHARK
A Shark fantázianevet viselő gép egy vágómalom típusú nedves aprító berendezés. A nedves aprító gépben a felületnövelés és roncsolás, folyadéknyírás és ütközés elvén valósul meg. A szerkezetben egy belső forgótárcsás rész a beadagolt maximum 8% szárazanyag tartalmú vizes szubsztrátumot körülbelül 170 m/s sebességre gyorsítva, jelentős nyíróerőt ébreszt, a réteg határfelületein szétroncsolva ezzel a részecskék tekintélyes hányadát. A gép alkalmas a vizes közeg ipari körülmények között történő többszöri recirkuláltatására.
Shark nyírótechnológiával működő vizes aprító berendezés
2.2 Hidrodinamikus előkezelő berendezés
A növényi sejtek mesterséges aprítása történhet kavitációs jelenség segítségével. A kavitáció során a szilárd felületek mentén keletkező buborékokban tűszerű benyomódás alakul ki, ami azok összeomlásához vezet. A buborékok nem szimmetrikus összeomlásának hatására lökéshullámok alakulnak ki a folyadékban. Mivel ez a jelenség nagy hőmérséklet és nyomás mellett játszódik le, a folyadékban levő különböző anyagi részecskék felületén erózió/korrózió alakul ki. A keletkező lökéshullámok az anyagi részecskék jelentős felgyorsulását is eredményezik. Ezek ütközése nagymértékű változást okoz egymás felületi szerkezetében, reaktivitásában, így az anyagban kémia, szerkezeti és fizika alaktani átalakulások mennek végbe. A hidrodinamikus kavitációs berendezés átfolyásos rendszerű egyszerű gépészeti berendezése látható alább.
Hidrodinamikus kavitációs berendezés
3. Analitikai berendezések, analitikához szükséges berendezések, frakcionáló berendezés
3.1 Gázanalizáló mérőhely
A GC DANI Master Fast Chromatograph professzionális berendezés a biogáz gyors és pontos minőségi elemzésének elvégzésére alkalmas.
GC DANI Master Fast Chromatograph
3.2 Kemence
A Nabatherm CE 4/11/R6 típusú kemencével az alapanyagok szárazanyag és szerves szárazanyag-tartalmának meghatározását lehet elvégezni.
Nabatherm CE 4/11/R6 típusú kemence és a sorszámozott kerámia edények
3.3 Analitikai mérleg
A szárazanyag-tartalom, a szerves szárazanyag-tartalom és a kémiai oxigén igény (KOI) mérés oldatainak elkészítéséhez, továbbá a pozitív fermentációs minta mikrokristályos cellulóz kiméréséhez szükséges tömegmérést egy Sartorius AX224 négytizedes pontosságú mérleg biztosítja.
Analitikai mérleg (Forrás: saját kép)
3.4 Exszikkátor
A szárazanyag-tartalom és a szerves szárazanyag-tartalom mérése során a mintákkal teli tégelyek magas hőmérsékletűek. A kemencéből kivéve, a vastag falú üvegből készült exszikkátor biztosítja szobahőmérsékletre hűlésüket. A minták levegőből felvehető nedvességtartalmának elkerülését az exszikkátorban levő szárítószer, a szilikagél gátolja.
Az exszikkátor
3.5 pH mérés
A fermentációs vizsgálatok elején és végén a minták pH értékét a FERMAC 320 típusú fermentációs bioreaktor pH mérője biztosítja.
A Fermac 320 pH mérője
3.6. Frakcionáló berendezés, Reutsch rázógép a szitasorral
Száraz alapanyag frakcionálását lehet a rázó szitasorral elvégezni.
Reutsch rázógép a szitasorral
Néhány példa referenciára
Nyertes pályázatok:
- TÁMOP-4.2.1.B-11/2/KMR-2011-0001 Kritikus infrastruktúra védelmi kutatások
ENERGIABIZTONSÁG KKT (A két darab egyedi tervezésű (Dupla-falu és a vízfürdő reaktor-blokk megtervezése, kivitelezése, fentebb látható)
- KMOP-4.2.1./B-10-2011-0005 pályázat
PhD doktori disszertáció:
-
Bakosné Dr. Diószegi Mónika: Speciális mechanikus előkezelés hatásának vizsgálata biogáz hozam növelése céljából,
Óbudai Egyetem, Biztonságtudományi Doktori Iskola 2015. Eredmény: Summa cum laude
Szakdolgozatok:
-
Kiss Zsolt: Vízfürdő temperálású bioreaktor-blokk teljesítményoptimalizálása,
Óbudai egyetem, Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki kar, Gépszerkesztő szakirány, Szakdolgozat, 2016. Szakdolgozat és védés eredménye: Jeles
TDK dolgozatok (több mint 10 darab):
-
Misi Ádám: Keverőlapát fejlesztése egyedi kialakítású kísérleti fermentorhoz,
Óbudai egyetem, Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki kar, Gépszerkesztő szakirány, TDK dolgozat, 2013., OTDK 3. helyezet, 2014. Budapest -
Kormos Klaudia: Kevert, szakaszos biogáz fermentáció vizsgálata
Óbudai egyetem, Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki kar, Gépszerkesztő szakirány, TDK 3. helyezet, 2013. Budapest
Kapcsolatok:
Szegedi Tudományegyetem Biotechnológiai Tanszék, Fővárosi Csatornázási Művek Dél-pesti Szennyvíztisztító Telep, Nyugat-Magyarországi Egyetem, FMK, Fa és Papíripari Technológiai Intézet