- English
- Magyar
A "KÁTA CNC" Kft. mint konzorcium vezető, az Óbudai Egyetemmel és a Szent István Egyetemmel közösen 1.181 millió forintot meghaladó vissza nem térítendő támogatást nyert el a "Versenyképességi és Kiválósági Együttműködések" című pályázati kiíráson. Az 1.569 millió forintot meghaladó összköltségvetésű beruházásból a jelenlegi szerszám diagnosztikai rendszereknél fejlettebb, komplexebb, adaptív rendszer kifejlesztése valósul meg.
A forgácsoló megmunkálás hatékonyságának növelését a forgácsolószerszám kihasználtságának maximalizálásával lehet megoldani. A CNC forgácsoló gépek a kihasználtság növelésének hatékony eszközei. A szerszámok kihasználtságának maximalizálása azonban egy határon túl a szerszám károsodása miatt a hatékonyságot csökkenti. Ideális esetben egy szerszám legjobb kihasználtsága, annak tönkremeneteléig tart, így ezeket a kritikus idő (a tönkremenetel pillanata) előtt cseréljük. Ha korábban cseréljük, akkor a szerszámot nem használtuk ki és ehhez az elméleti ideális állapothoz képest fajlagosan drágább a szerszám és fajlagosan több a hulladék (I. típusú veszteség).
Ha a kritikus pontot túllépjük, akkor a szerszámot ugyan kihasználtuk, de a tönkrement szerszámmal selejt darabot gyártunk és ez lesz a veszteség, ami szintén drágább fajlagos gyártást és több fajlagos hulladékot jelent, különösen nagy értékű (kritikus) munkadarabok és technológiák esetében (II. típusú veszteség). A jelenlegi diagnosztikai rendszerek a szerszámok tönkremenetelét képesek felismerni, de nem képesek előre jelezni, így az ideális kihasználást nem lehet megvalósítani.
A projekt célja egy olyan, a jelenlegi rendszereknél fejlettebb, komplexebb, adaptív rendszer kifejlesztése, amely a szerszámok tönkremenetelét képes előre jelezni, és még a szerszámtörés, illetve a selejt termék gyártása előtt beavatkozni.
Projekt azonosító: 2018-1.3.1-VKE-2018-00041
Projekt címe: Intelligens, prediktív szerszámfelügyeleti eljárások kidolgozása és rendszer kialakítása, valamint a fejlesztés fenntartására alkalmas kutatási együttműködés létrehozása
Projekt költsége: 1 569 249 800 Ft
Támogatási összeg: 1 181 409 675 Ft
Konzorciumvezető: "KÁTA CNC" Ipari és Kereskedelmi Kft.
Konzorciumi tag: Óbudai Egyetem
Megvalósítás időtartama: 2018.12.01 - 2021.11.30.