- English
- Magyar
2016. szeptember 22-én zajlott a Bánki Karon a Széchenyi Emlékülés, amelyen gróf Széchenyi István születésének 225. évfordulójára emlékeztünk.
Ennek kapcsán dr. Habil. Horváth Sándor, karunk korábbi dékánja tartott színvonalas előadást a legnagyobb magyarról. Ahogyan tanár úr említette, Széchenyi életét és munkásságát ismertetni, megismerni fél órában lehetetlen, akár több szemeszternyi idő sem biztos, hogy elegendő lenne. Mindazonáltal tudományos és közéleti munkásságának eredményei, illetve magánélete számos érdekes momentumán keresztül bepillantást nyerhetünk e bonyolult és érző ember, nagyszerű hazafi szellemiségébe.
Az előadás után az udvaron, a Himnuszt követően, prof. dr. Rajnai Zoltán dékán úr mondott beszédet – felidézve Széchenyi hatását a magyarság egészére, illetve a műszaki fejlődésre vonatkozóan.
A megemlékezés záró eseményeként a Széchenyi emléktáblánál helyezték el koszorúikat a megemlékezők: Széchenyi Tímea, a Széchenyi Család Alapítvány kuratóriumi elnöke; dr. Cserháti László, a Széchenyi Társaság alelnöke; dr. habil. Horváth Sándor prodékán, a Magyar Emlékekért a Világban Közhasznú Egyesület elnökségi tagja; prof. dr. Rajnai Zoltán dékán; valamint a Hallgatói Önkormányzat képviseletében Zsidai István elnök és Kovács Balázs.
A koszorúzás alatt Bihari János Kesergők c. műve szólt.
A XIX. század nagy hegedűsét Széchenyi is méltatta naplójában, arra utalva, hogy Bihari előadásmódja, verbunkos dalai az ősi hun-magyar múltból eredezhetnek: „Ennek a halhatatlan Biharinak őse bizonyára karmester volt Attila udvarában.”
A Széchenyire Istvánra való emlékezés karunkon immáron hagyományként van jelen, minden év szeptemberében összegyűlünk, hogy lerójuk legmélyebb tiszteletünket nemzetünk nagyja előtt. Ezúton is köszönjük tiszteletbeli polgárainknak, a Széchenyi családnak, és minden jelen lévő kollégának, hogy meghívásunkat elfogadva részt vettek a Széchenyi Emlékülésen.