II. Minőségügyi Szimpózium

2016. június 23-án került megrendezésre az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Karon a II. Minőségügyi Szimpózium, amely az Anyag- és Gyártástudományi Intézet gondozásában működő Minőségbiztosítási Szakmérnök/Szakember képzés 20. évfordulója alkalmából került megszervezésre (www.minosegoktatas.hu).

A képzés 1996 februárjában indult, és az eltelt 20 évben közel 500 hallgató tett sikeres záróvizsgát és szerzett diplomát olyan szakterületen, amely ma is kiemelt jelentőségű minden iparágazatban. A képzés elindításában és töretlen sikerében meghatározó szerepe volt dr. Palásti-Kovács Bélának, dr. Horváth Sándornak, dr. Váradi Andrásnak, dr. Harmath Józsefnek (V), dr. Jezsó Lászlónak és Galla Jánosnénak. A képzés céljához mind a mai napig hűek maradtak az oktatók, munkatársak, valamint a képzést vezető dr. Drégelyi-Kiss Ágota kutatási dékánhelyettes is, amely röviden így foglalható össze: olyan korszerű minőségügyi ismeretek oktatása és számonkérése, mely megfelel a mai gazdasági és társadalmi igényeknek és kielégíti az EOQ (European Organization for Quality, http://www.eoq.org/) harmonizált rendszere szerinti képesítés követelményeit is.

  

A Szimpóziumot prof. dr. Rajnai Zoltán, a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Kar dékánja nyitotta meg. Ünnepi megnyitójában köszöntötte Galla Jánosnét, aki a képzés sikeres húsz évének meghatározó oktatója.

      

A Szimpóziumon 7 magas színvonalú előadás hangzott el a minőségügy területének széles spektrumáról. Dr. Molnár Pál az EOQ MNB elnöke rövid köszöntőjét követően A minőség és az innováció kapcsolatrendszeréről tartott előadást, ahol kihangsúlyozta, hogy mind a minőség, mind az innováció kiemelt szerepet játszik a gazdaság versenyképességének megtartásában és növelésében, akár nemzetgazdasági szinten akár egy vállalat (szervezet) szintjén értelmezzük is ezt az összefüggést. Kőszegi József, a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal Metrológiai Hatóság igazgatója Metrológia és minőség címmel tartott előadásában felhívta a figyelmet a nemzeti metrológiai feladatokra, a korszerű és minél pontosabb mérések elérésére, amelyek a technológiai fejlődés mozgatórugói. Balogh Bálint, a Continental Automotive Hungary Kft. Minőségbiztosítási és EHS igazgatója Tisztaság a rejtett minőségi jellemző címmel tartott előadást. A tisztaságvizsgálat egyre fontosabb mérési eljárássá vált, különösen az elektronikai ipar területén. Krizsán József a FERZOL Lemezmegmunkáló Kft. minőség- és környezetirányítási vezetője A középvállalatok képzési rendszerének változása a jelenlegi munkavállalói piac hatására c. előadásában beszámolt az általuk kidolgozott képzési rendszer felépítéséről, valamint a bevezetéssel elért pozitív eredményekről. A biztonságirányítás és minőségirányítás kapcsolata és jelentősége a vegyiparban című előadást Lakatos József, a KISCHEMICALS Kft. EHSQ vezetője tartotta. Előadásában kihangsúlyozta a kockázat alapú megközelítés jelentőségét a minőség, a környezet és a biztonság témájában. Dr. Matyusz Zsolt a Corvinus Egyetem adjunktusa Az oktatási folyamat minőségének növelése a tudásátadás hatékonyabbá tételével – egy szimulációs alkalmazás példáján címmel tartott előadásában bemutatott egy oktatásban alkalmazott gazdasági folyamatok modellezésére alkalmazott programot, valamint a hallgatók által elért eredményeket. Sipos László József az MVM Paksi Atomerőmű minőségbiztosítási vezető mérnöke Az atomenergia alkalmazási körében eljáró független műszaki szakértők minősítése során szerzett (minőségügyi) tapasztalatokról tartott érdekes előadást.

Előadásában kitért a szakértők minősítésének bevezetésére, jogszabályi hátterére és szabályozására.

 

A Minőségügyi Szimpózium a szakmai előadásokon túl lehetőséget biztosított a végzett Minőségbiztosítási Szakmérnökök/Szakemberek találkozójának. Késő estig tartó kötetlen beszélgetések, szakmai viták és igazán jó hangulat jellemezte a 20 éves Találkozót. Egy valamiben mindenki egyetértett: Találkozunk 5 év múlva!

Farkas Gabriella